For English version click here
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
Prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D., prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.
Anotace projektu:
I přes pokroky v pochopení nádorové biologie lze v onkologické praxi pozorovat pouze pomalé zlepšování protinádorové léčby. Mezi hlavní důvody patří nedostatek selektivního transportu protinádorových léčiv do nádorové tkáně. Tyto limitace a pokusy aplikovat Ehrlichův koncept "magické kulky" vedly v šedesátých letech k vývoji liposomálních či polymerních nanoléčiv. Od dalšího vývoje nanotechnologií lze očekávat zvýšení efektivity dopravy léčiv, a to díky lepší rozpustnosti léčiv, ochraně před jejich degradací a také snížení nežádoucích účinků. Nanomateriály mohou být funkcionalizovány biomolekulami, což umožňuje cílení specifických buněk nebo dokonce organel. I přes to, u chemoresistentních onemocnění lze stále pozorovat pouze malou míru zvýšení efektivity, což je dáno především neefektivitou transportovaného terapeutika. Z toho důvodu budou v projektu vyvíjeny pokročilé inteligentní bionanotechnologie, založené na biokompatibilním proteinu feritinu s heterogenním enkapsulátem složeným z krátké interferující RNA (pro zvýšení citlivosti buňky) a cytostatika (jako toxické složky).
Doba řešení:
1.5.2020 - 31.12.2023
Duálně účinné potenciátory kognice pro paliativní léčbu Alzheimerovy choroby
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
doc. PharmDr. Ondřej Soukup, Ph.D., Mgr. Martin Horák Ph.D., RNDr. Karel Valeš Ph.D.
Anotace projektu:
Alzheimerova choroba (AD) a další neurodegenerativní onemocnění vedoucí k demenci představují závažný zdravotní, sociální a ekonomický problém projevující se jako kognitivní porucha a demence. Současná léčba poklesu kognitivních funkcí je založena na podávání inhibitorů acetylcholinesterázy (AChEI) a / nebo memantinu, antagonisty N-methyl-D-aspartátového receptoru (NMDAR). Tedy, současná potenciace cholinergního přenosu a současné blokování Ca2 + excitotoxicity se jeví jako slibná strategie přinejmenším k oddálení progrese onemocnění, zpomalení neurodegenerace a ke zlepšení kognivních funkcí. Motivováni předchozími výsledky budeme zkoumat vliv memantinu na expresi NDMAR u lidských vzorků a následně potenciální přínosy duálně působících sloučenin jakožto kognitivních stimulantů a protektivních látek proti neurogeneraci. V rámci projektu budeme aplikovat in vitro a in vivo proces vývoje léčiv včetně validace farmakodynamického účinku pomocí GMO zvířat, tak abychom vyvinuli duálně účinné klinické kandidáty.
Doba řešení:
1.5.2020 - 31.12.2023
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Jan Marek, Ph.D.
Anotace projektu:
V rámci tohoto projektu chceme připravit nové antimikrobní látky na bázi kvartérních amoniových solí se silným účinkem proti speciální formě mikrobiálního biofilmu ústní dutiny jakou je zubní plak. Biofilmové kultury na rozdíl od planktonického výskytu mikroorganismů představují daleko častější a odolnější formu mikroorganismů, čímž je významně snížena citlivost antimikrobní látky, přestože na planktonickou formu může být účinná. Častý výskyt více mikroorganismů v symbióze v biofilmovém uspořádání je běžný. Při dlouhotrvající perzistenci biofilmu ústní dutiny (dentálního plaku) hrozí velké riziko vzniku zubního kazu, gingivitidy či periodontitidy. Látky typu kvartérních amoniových solí mohou významným způsobem tyto procesy narušovat a účinně tak omezit tvorbu biofilmů ústní dutiny (dentálního plaku).
Doba řešení:
1.5.2019 - 31.12.2022
Vývoj polyvalentního dekontaminačního činidla
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Jan Marek, Ph.D.
Anotace projektu:
Projekt je zaměřen na vývoj nových kombinovaných micelárních dekontaminačních systémů, založených na sloučeninách obsahující kvarterní dusík, které mají jak detergentní tak i aktivní dekontaminační vlastnosti, které napomohou rychlejší hydrolýze bojových chemických látek. V případě biologických agens tyto látky vykazují silné dezinfekční účinky, protože jsou schopny narušit membránové struktury patogenů. V rámci projektu budou připraveny dekontaminační směsi, u kterých budou metodami in vitro a in vivo hodnoceny jejich dekontaminační a dezinfekční vlastnosti vůči vybraným chemickým a biologickým agens. Předpokládaným výstupem projektu je účinné dekontaminační činidlo vhodné pro osobní dekontaminaci pokožky s dobrou snášenlivostí.
Doba řešení:
1.5.2018 - 31.12.2021
Centrálně účinná antidota pro léčbu otrav organofosfáty
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Ondřej Soukup, Ph.D., doc. PharmDr. Daniel Jun, Ph.D.
Anotace projektu:
Otrava organofosfáty (OP) tedy inaktivace acetylcholinesterasy (AChE) v nervových zakončeních
a svalech, je toxický mechanismus společný pro nervově paralytické látky (NPL) a pesticidy. Standardní protiopatření proti otravě OP zahrnuje inhibici muskarinových receptorů a využití reaktivátoru AChE (oximu). Použití posledně jmenovaného je však limitováno (ne)univerzálností reaktivátorů vůči různým OP a jejich nízká penetrace do mozku. Cílem tohoto projektu je vývoj oximů s lepší penetrací přes hematoencefalickou bariéru, (HEB). Konkrétně se jedná o monokvarterní oximy s vyváženými fyz.-chem vlastnostmi obsahující vytipovaný nuklofil zajišťující reaktivaci a ligand periferního anionického místa zajišťující vazbu na enzym. Budou připraveny unikátních monokvarterní reaktivátory, u kterých lze očekávat výrazně lepší permeaci přes HEB v porovnání s běžně používanými biskvarterními reaktivátory.