For English version click here
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Jan Marek, Ph.D.
Anotace projektu:
V rámci tohoto projektu chceme připravit nové antimikrobní látky na bázi kvartérních amoniových solí se silným účinkem proti speciální formě mikrobiálního biofilmu ústní dutiny jakou je zubní plak. Biofilmové kultury na rozdíl od planktonického výskytu mikroorganismů představují daleko častější a odolnější formu mikroorganismů, čímž je významně snížena citlivost antimikrobní látky, přestože na planktonickou formu může být účinná. Častý výskyt více mikroorganismů v symbióze v biofilmovém uspořádání je běžný. Při dlouhotrvající perzistenci biofilmu ústní dutiny (dentálního plaku) hrozí velké riziko vzniku zubního kazu, gingivitidy či periodontitidy. Látky typu kvartérních amoniových solí mohou významným způsobem tyto procesy narušovat a účinně tak omezit tvorbu biofilmů ústní dutiny (dentálního plaku).
Doba řešení:
1.5.2019–31.12.2022
Vývoj polyvalentního dekontaminačního činidla
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Jan Marek, Ph.D.
Anotace projektu:
Projekt je zaměřen na vývoj nových kombinovaných micelárních dekontaminačních systémů, založených na sloučeninách obsahující kvarterní dusík, které mají jak detergentní tak i aktivní dekontaminační vlastnosti, které napomohou rychlejší hydrolýze bojových chemických látek. V případě biologických agens tyto látky vykazují silné dezinfekční účinky, protože jsou schopny narušit membránové struktury patogenů. V rámci projektu budou připraveny dekontaminační směsi, u kterých budou metodami in vitro a in vivo hodnoceny jejich dekontaminační a dezinfekční vlastnosti vůči vybraným chemickým a biologickým agens. Předpokládaným výstupem projektu je účinné dekontaminační činidlo vhodné pro osobní dekontaminaci pokožky s dobrou snášenlivostí.
Doba řešení:
1.5.2018–31.12.2021
Centrálně účinná antidota pro léčbu otrav organofosfáty
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Ondřej Soukup, Ph.D., doc. PharmDr. Daniel Jun, Ph.D.
Anotace projektu:
Otrava organofosfáty (OP) tedy inaktivace acetylcholinesterasy (AChE) v nervových zakončeních
a svalech, je toxický mechanismus společný pro nervově paralytické látky (NPL) a pesticidy. Standardní protiopatření proti otravě OP zahrnuje inhibici muskarinových receptorů a využití reaktivátoru AChE (oximu). Použití posledně jmenovaného je však limitováno (ne)univerzálností reaktivátorů vůči různým OP a jejich nízká penetrace do mozku. Cílem tohoto projektu je vývoj oximů s lepší penetrací přes hematoencefalickou bariéru, (HEB). Konkrétně se jedná o monokvarterní oximy s vyváženými fyz.-chem vlastnostmi obsahující vytipovaný nuklofil zajišťující reaktivaci a ligand periferního anionického místa zajišťující vazbu na enzym. Budou připraveny unikátních monokvarterní reaktivátory, u kterých lze očekávat výrazně lepší permeaci přes HEB v porovnání s běžně používanými biskvarterními reaktivátory.
Doba řešení:
1.4.2017 - 31.12.2020
Vývoj nových insekticidů proti komárům přenášejícím malárií šetrných pro životní prostředí
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
doc. PharmDr. Kamil Musílek
Anotace projektu:
Používání pesticidů je jako jedno z preventivních opatřeních stále důležitějším prvkem integrovaného přístupu k léčbě malárie a dalších parazitóz. V rámci tohoto projektu budou připraveny nové inhibitory acetylcholinesterasy, které se budou kovalentně vázat k cysteinu specifickému pro hmyzí enzym. Dále budou vyvinuty nové insekticidy se zvýšenou selektivitou vůči hmyzu, které by neměly být toxické pro savce a další živočišné druhy. U vybraných kandidátů bude ověřena jejich bezpečnost po in vivo aplikaci.
Doba řešení:
1.4.2016 - 31.12.2019
Biomedicínská fotonická zařízení pro pokročilou lékařskou diagnostiku a terapii
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
RNDr. Martin Kuneš Ph.D., Ing. Radka Czeczotková, doc. MUDr. Jiří Páral, Ph.D., Ing. Pavel Peterka Ph.D., Mgr. Oleksiy Lyutakov Ph.D
Anotace projektu:
Navrhovaný projekt zahrnuje vytvoření nového systému z optických vláken pro lokální monitorování, snímání a modifikaci substrátu. Materiál pro zavedení do živé tkáně (in-vivo experiment) bude navržen biologicky rozložitelný a biologicky kompatibilní. Tím se zabrání riziku spojenému s použitím konvenčního vlákna z křemenného skla. Pro základ výzkumu bude použita polymerní směs a polymerní sítě. Následně bude vyvinut materiál pro konstrukci optického vlákna a jeho spojení s laserovými zdroji a detektory. Povrch optických vláken bude vyvíjen s funkcionalizovanou citlivou vrstvou pro zavedení možnosti pro chemické analýzy in-vivo. Bezpečnost a biokompatibilita vyvinutého systému bude testována v preklinických podmínkách. Projekt kombinuje odborníky z různých oblastí výzkumu, jsou kompletně pokryty všechny fáze projektu.
Doba řešení:
1. 5. 2015 – 31. 12. 2018
Vývoj multifunkčního léčiva na Alzheimerovu nemoc: kombinace inhibitoru AChE a derivátu melatoninu
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D., RNDr. Jan Říčný, CSc.
Anotace projektu:
V rámci řešení tohoto projektu chceme zužitkovat získaná předběžná data při přípravě učinných konjugátů obsahující derivát melatoninu a inhibitor AChE - huprin. Tyto sloučeniny by měly disponovat multipotentním profilem v léčbě Alzheimerovy choroby zejména, ale nikoliv výlučně tím, že kombinují příznivý vliv cholinergní stimulace a antioxidační aktivitu. Vývoj léčiva zahrnuje proces od návrhu a organické syntézy i přes in vitro hodnocení účinnosti a bezpečnosti léčiva po in vivo validaci zahrnující studium kinetiky, toxicity a farmakodynamiky tak, aby bylo možné vybrat nejlepšího potenciálního kandidáta na léčivo . V rámci tohoto projektu základní výzkum (9%) je reprezentován syntézou nových sloučenin a zhodnocením vztahu mezi strukturou a biologickou aktivitou (SAR). Většinový aplikovaný výzkum (91%) zde představuje selekční mechanismus pro výběr nejlepšího kadnidáta, jeho in vivo ověření učinnosti a bezpečnosti s následnou aplikací patentové ochrany včetně potenciálního komerčního využití.
Doba řešení:
1. 5. 2015 – 31. 12. 2018
Vývoj nových dezinfekčních činidel proti patogenům vyskytujících se v nemocničním prostředí
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV)
Řešitelé:
PharmDr. Ondřej Soukup PhD.(hl. řešitel), prof. MUDr. Roman Prymula PhD., CSc., RNDr. Dávid Maliňák PhD., Ing. Šárka Salajková, MUDr. Lenka Ryšková, MUDr. Lenka Hobzová
Anotace projektu:
V rámci tohoto projektu chceme vyvinout nové sloučeniny na bázi kvartérních amoniových solí, se silným dezinfekčním potenciálem proti nozokomiálním infekcím v nemocničním prostředí, tedy proti bakteriálním, houbovým a virovým patogenů. Projekt je navržen k vývoji různých (3-6) směsí se silným desinfekčním účinkem a širokým spektrem účinnosti pomocí kombinace jednotlivých látek s užším spektrem účinnosti.Vyvinuté směsi by zároveň neměli dráždit obsluhující personálu, což bude zajištěno pomocí in vitro a in vivo kožních testů. Variabilita směsí a jejich střídavá aplikace by zároveň měla představovat efektivní nástroj pro předcházení mikrobiální rezistenci. V rámci tohoto projektu základní výzkum (9%) představuje syntézu nových sloučenin a zhodnocení vztahu mezi strukturou a biologickou aktivitou (SAR). Většinový aplikovaný výzkum (91%) zde představuje selekční mechanismus pro výběr nejlepších kandidátů, jejich in vivo ověření bezpečnosti s následnou aplikací patentové ochrany včetně potenciálního komerčního využití.
Doba řešení:
1. 5. 2015 – 31. 12. 2018
Modulátory mitochondriálních enzymů k léčbě neurodegenerativních onemocnění
Grantová agentura:
Agentura pro zdravotnický výzkum ČR
Řešitelé:
doc. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D.; Mgr. et Mgr. Rafael Doležal, Ph.D.; Mgr. Martina Hrabinová; RNDr. Martin Kuneš, Ph.D.; Mgr. Ondřej Benek; Mgr. Lukáš Hroch
Spoluřešitelé:
prof. RNDr. Zdeněk Fišar, CSc.; Mgr. Jana Hroudová, Ph.D.; prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.
Anotace projektu:
Mitochondriální enzymy jsou jedním z možných cílů vývoje nových sloučenin pro léčbu Alzheimerovy nemoci. Tyto enzymy jsou dobře známy díky své interakci s β-amyloidem, následnému porušení homeostázy buňky a buněčné smrti. Inhibice interakce těchto enzymů a β-amyloidu pomocí molekul malých modulátorů by proto mohla zabránit ztrátě nervových buněk, a tak zpomalit progresi Alzheimerovy nemoci. Dosud bylo v literatuře publikováno pouze malé množství molekul s modulačním účinkem na mitochondriální enzymy, a proto se bude jejich design, příprava a testování rychle rozvíjet v blízké budoucnosti. Hlavní cílem projektu je vývoj vhodných kandidátů (malých modulátorů) pro budoucí preklinické testování.
Doba řešení:
1. 5. 2015 – 31. 12. 2018
Charakterizace diagnostického potenciálu nativních polypeptidů plodové vody
Grantová agentura:
Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví
Řešitelský tým:
Juraj Lenčo, Marian Kacerovský, Vojtěch Tambor, Jana Žďárová - Karasová
Anotace projektu:
Předčasný odtok plodové vody (PPROM) je příčinou podstatné části předčasných porodů a výrazně zvyšuje perinatální morbiditu a mortalitu. Hlavním důvodem je kauzální spojitost s intraamniální infekcí (IAI), k níž dochází u 40-60% PROM pacientek. V nejtěžších případech může IAI vyústit v zánětlivou odpověď plodu (FIRS) a způsobit trvalé zdravotní následky pro novorozence nebo skončit smrtí plodu. FIRS má velmi často subklinický průběh, a proto většinou zůstává neodhalen. V klinické praxi doposud nebyl etablován žádný nástroj pro jeho exaktní prenatální diagnostiku. Projekt je zaměřen na charakterizaci diagnostického potenciálu nativních polypeptidů plodové vody směrem k možnosti odhalení probíhající IAI, potažmo FIRS.
Doba řešení:
1. 4. 2012 - 31. 12. 2015
Ovlivnění kolorektálního karcinomu biologickou léčbou - in vitro studie
Grantová agentura:
Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví
Řešitelský tým:
Aleš Ryška, Stanislav John, (za CBV - proteomická skupina)
Anotace projektu:
U pacientů s provedenou resekcí kolorektálního karcinomu bude v rámci rutinního histopatologického vyšetření proveden okamžitý odběr nádorové tkáně ke kryokonzervaci. Tkáň se po odebrání uloží do transportního media tak, aby se omezil vliv hypoxie a ostatních vnějších vlivů. Nádorové buňky budou separovány metodou centrifugace na hustotním gradientu a kultivovány. U získaných buněčných linií bude provedena základní charakterizace za pomoci imunohistochie, western-blotingu, fluorescenční a konfokální mikroskopie, časosběrné videomikroskopie a průtokové cytometrie. Vybrané buněčné linie budou následně ovlivněny podáním bevacizumabu nebo cetuximabu, kdy budou sledovány rozdíly mezi buňkami ovlivněnými a kontrolními. V budoucnu by bylo možné srovnání proteomického profilu nádorových buněk od jednotlivých pacientů a také porovnání reakce na cílenou terapii u samotných pacientů. Výsledky by měly přispět k porozumění efektu této léčby na nádorovou tkáň a následně ke zlepšení indikace této léčby.
Doba řešení:
1. 5. 2013 - 31. 12. 2015
Grantová agentura:
Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví
Řešitelský tým:
Marian Kacerovský, Ctirad Andrýs, Martin Procházka, Ondřej Šimetka, Petr Janků
Anotace projektu:
Do multicentrického projektu budou zařazeny pacientky s předčasným odtokem plodové vody mezi 24. a 36. týdnem gravidity. U pacientek bude stanovena intenzita zánětové odpovědi (hladiny cytokinů a alarminů) a bakteriální nálož Ureaplasma spp. v cervikální tekutině. Po porodu bude vyšetřena placenta na přítomnost histologické chorioamnionitidy a funisitidy. Poté bude charakterizována zánětová odpověď v cervikální tekutině s ohledem na přítomnost histologické chorioamnionitidy a funisitidy a cílem vytvořit neinvazivní predikční model pro histologickou chorioamnionitidu a funisitidu na podkladě hladin specifických proteinů v cervikální tekutině. Dále bude zhodnocen vztah mezi mikrobiální náloží Ureaplasma spp. v cervikální tekutině a zánětovou odpovědí. Posledním cílem bude charakterizovat predikční potenciál mikrobiální nálože Ureaplasma spp. v cervikální tekutině pro histologickou chorioamnionitidu a funisitidu.
Doba řešení:
1. 5. 2013 - 31. 12. 2015
Grantová agentura:
Interní grantová agentura Ministerstva zdravotnictví
Řešitelský tým:
Jan Bureš, Daniel Jun, Marcela Kopáčová, Kamil Kuča, Martin Kuneš, Jaroslav Květina, Kamil Musílek, Stanislav Rejchrt, Ilja Tachecí, Jana Žďárová Karasová
Anotace projektu:
Řešitelský kolektiv bude syntetizovat obě originální látky K203 a K027 (a referenční asoxim, obidoxim) v dostatečném množství pro experimentální použití u prasat (celkem 14 skupin po 6 zvířatech). Pro ověření čistoty těchto látek bude užito standardních analytických technik. Etapa farmakokinetiky stanoví perspektivní terapeutické režimy (velikosti dávek a frekvence jejich podávání); absorpční gastrointest. okno v případě perorálního podání (s cílem optimalizovat aplikovatelné lékové formy). Etapa biodistribuční určí mechanismy depotizace a účinnostní / toxické expozice v jednotlivých fyziologických systémech (se zvláštním zřetelem k hematoencefalické bariéře). Vyšetření motorických funkcí gastrointestinálního traktu bude hodnotit terapeutický efekt (proti toxickým účinkům organofosforových sloučenin na jícen a žaludek) a možné nežádoucí vedlejší účinky modulátorů acetylcholinesterasy na trávicí trakt. Budou použity metody impedance, pH-metrie, manometrie s vysokým rozlišením a elektrogastrografie.
Doba řešení:
1. 5. 2013 - 31. 12. 2015