Podrobnější informace o činnosti kliniky a subkateder jsou na adrese www.kcvl.cz .
Odborná charakteristika pracoviště
II. interní gastroenterologická klinika LF UK a FN poskytuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči pro gastroenterologické a revmatologické pacienty. Má dvě lůžková oddělení, ambulance a specializované gastroenterologické, hepatologické a revmatologické poradny, funkční laboratoř a rozsáhlé pracoviště digestivní endoskopie.
Speciálním zaměřením revmatologické skupiny je diagnostika a léčba systémových onemocnění pojiva, tj. chorob, postihujících řadu různých tělesných systémů a vnitřních orgánů, například ledviny, srdce a plíce. Příkladem diagnóz, které jsou předmětem soustředěné diagnostické, léčebné a také výzkumné a výukové práce revmatologů II. Interní kliniky jsou systémový lupus erythematodes, systémová sklerodermie, zánětlivé choroby svalu (polymyositis a dermatomyositis), autoagresivní postižení cévních struktur jako jsou tzv. systémové vaskulitidy, ale také ty případy onemocnění revmatoidní artritidou, ankylozující spondylitidou a další systémová onemocnění, která vyžadují specializovanou diagnostiku nebo intenzivní léčbu.
Pracoviště digestivní endoskopie provádí všechny základní metody digestivní endoskopie (gastroskopie, koloskopie, ERCP) a všechny metody terapeutické (endoskopická léčba krvácení, polypektomie, endoskopické slizniční resekce, drenážní výkony, zavádění stentů). Pracoviště dále poskytuje abdominální ultrasonografii (včetně cílených a necílených biopsií jater a biopsií ložiskového postižení v abdominální oblasti). Na endoskopii se dále provádí lineární a radiální endoskopická ultrasonografie, enteroskopie, kapslová endoskopie a choledochoskopie. Pracoviště také disponuje metodami pro komplexní léčbu choledocholitiázy (ESWL, mechanická a elektrohydraulická litotripse), zavádí perkutánní endoskopické gastrostomie (PEG) a provádí endoskoskopickou léčbu hemoroidů (Hemoron, ligace). Ve spolupráci s radiologickou klinikou zajišťuje transjugulární portosystémové spojky (TIPS). Ve spolupráci s chirurgickou klinikou provádí intraoperační enteroskopie. Funkční laboratoř provádí jícnové pH-metrie, jícnové a anální manometrie, anální biofeedback, elektrogastrografie, dechové testy s přirozeným izotopem 13-C (Helicobacter pylori, gastrická evakuace), funkční jaterní testy (indocyaninová zeleň) a vodíkové a metanové dechové testy. Oddělení jsou základnou subkatedry gastroenterologie LF UK a revmatologie LFUK pro postgraduální vzdělávání.
Subkatedra gastroenterologie LF UK v Hradci Králové patří mezi největší v rámci Katedry interních oborů LF UK. Představuje svou problematikou mimořádně velký přesah do dalších disciplin, jako jsou chirurgie, onkologie, biochemie a metabolismus, imunologie, diabetologie, endokrinologie a řada dalších.
Oddělení revmatologie je z hlediska výzkumu a výuky zastřešováno subkatedrou revmatologie v rámci Katedry interních oborů LF UK v Hradci Králové. Úzce spolupracuje s imunologií a alergologií, ortopedií a rehabilitační klinikou, pneumologií, oftalmologií, stomatologií, neurologií a s většinou komplementových pracovišť FN .
Pracovišti je ministrem zdravotnictví ČR přiznán statut akreditovaného pracoviště pro postgraduální výchovu v oboru revmatologie a gastroenterologie pro lůžkovou i ambulantní část specializační přípravy k atestační zkoušce v oboru.
Personální zajištění
přednosta kliniky: Doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D.
zástupce přednosty pro LP: MUDr. Tomáš Douda, Ph.D.
vrchní sestra: Bc. Hana Štilcová, MBA
zástupce přednosty pro rozvoj a vedoucí subkatedry gastroenterologie: prof. MUDr. Stanislav Rejchrt, Ph.D.
zástupce přednosty pro školství: MUDr. Jiří Cyrany, Ph.D.
vedoucí subkatedry revmatologie: Doc. MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
vedoucí lékař lůžkového oddělení D: MUDr. Jolana Bártová
vedoucí lékař lůžkového oddělení E: MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
vedoucí lékař ambulance: MUDr. Tomáš Vašátko, Ph.D.
Emeritní profesoři:
Prof. MUDr. Zbyněk Hrnčíř, Dr.Sc.
Ostatní lékaři:
MUDr. Drahomíra Baštecká
MUDr. Martina Bělobrádková
Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc.
MUDr. Jiří Cyrany
MUDr. Petra Čavajdová
MUDr. Ladislav Douda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D.
prof. MUDr. Petr Hůlek, CSc.
MUDr. Marcela Janebová
MUDr. Alice Jansová
MUDr. Václav Jirkovský
MUDr. Miroslava Kloudová
MUDr. Michal Kodeda
MUDr. Blanka Kupková
MUDr. Martin Kyselý
MUDr. Tomáš Lederer
MUDr. Veronika Legátová
MUDr. Petra Marešová
MUDr. Paula Morávková
MUDr. Andrea Novotná
MUDr. Rudolf Repák
MUDr. PharmDr. Kamil Rudolf, Ph.D.
MUDr. Eva Skakunová
MUDr. Štěpán Šembera
MUDr. Johana Šidáková
MUDr. Lucia Šípová
MUDr. Renata Švadlenková
MUDr. Pavla Tesaříková
MUDr. Jan Tomš
MUDr. Tomáš Vaňásek, Ph.D.
MUDr. Dana Zimandlová
MUDr. Katsiaryna Zhychko
Struktura pracoviště
Gastroenterologie a revmatologie má dvě standardní oddělení (využívá také lůžkový fond JIP III. Interní gerontometabolické kliniky), pracoviště digestivní endoskopie, všeobecnou interní a gastroenterologickou ambulanci, specializované gastroenterologické a revmatologické poradny a pracoviště neinvazivní gastroenterologické diagnostiky. Ambulantní část revmatologie je vybavena přenosným UZ přístrojem k vyšetření kloubů a kapilaroskopem.
Historie pracoviště
II. interní klinika byla založena v roce 1952 v areálu na Pospíšilově třídě (bývalý Ústav hluchoněmých postavený v 90. letech 19. století). Klinika pokrývala celé spektrum interního lékařství, ale jak gastroenterologie tak i revmatologie zde měly silné personální zastoupení. Hlavními gastroenterologickými osobnostmi s mezinárodním renomé na II. interní klinice byli prof. B. Fixa, dr. O. Komárková a prim. L. Pospíchal, kteří vedle špičkové gastroenterologie pěstovali na vrcholné úrovni také klinickou imunologii a diabetologii. Největší revmatologickou osobností a zakladatelem moderní revmatologie v Hradci Králové byl a je prof. Z. Hrnčíř.
Gastroenterologie má v Hradci Králové skvělou tradici a již od konce 60. let minulého století patřila mezi nejlepší v Československu. V dřívějším uspořádání interen byly silné gastroenterologické týmy nejen na II. interní klinice na Pospíšilově třídě, ale i na I. interní klinice v areálu fakultní nemocnice. Z mimořádných gastroenterologů a hepatologů, kteří působili na I. interní klinice, si připomeňme doc. M. Hradského, prof. V. Bartoše, prof. V. Skaunice, prof. P. Dítě nebo doc. V. Nerada. Do výčtu je třeba zahrnout také dr. R. Lomského, endokrinologa, který se spolu s patologem prim. F. Langrem proslavil objevem produkce gastrinu delta buňkami pankreatu (Nature 1969; 223(5206): 618-619).
V letech 1994-1995 vybudovali prof. J. Bureš a prof. S. Rejchrt „na zelené louce“ zcela nové gastroenterologické pracoviště v rámci Klinického centra na Ústavu klinické biochemie a diagnostiky (vedeného prof. V. Paličkou). Tím byl položen základ nové moderní gastroenterologie v Hradci Králové. V letech 1997-2002 pak byly postupně všechny gastroenterologické týmy (dosud působící na čtyřech klinikách) spojeny do jednoho pracoviště na II. interní klinice. Definitivní podobu pracoviště pak gastroenterologie získala po přestěhování do nového pavilonu interních oborů v roce 2004.
Od 1.10.2012 se II. interní klinika rozdělila na dva celky: II. interní gastroenterologickou kliniku (skládající se z gastroenterologie, revmatologie a klinické farmakologie) a IV. interní hematologickou kliniku (hematologie a endokrinologie). V současné době patří gastroenterologické pracoviště mezi největší a nejlépe technicky a technologicky vybavená centra v České republice. Podle vyjádření některých zahraničních autorit je to nejlepší gastroenterologické pracoviště ve střední Evropě (takto je hodnotí např. prof. C.J. Mulder, Amsterdam, prof. H. Yamamoto, Tochigi, prof. A.J. Morris, Glasgow nebo prof. L. Aabakken, Oslo). Ročně se zde provádí téměř 8 tisíc výkonů. Endoskopické pracoviště zajišťuje všechny základní metody digestivní endoskopie (gastroskopie, koloskopie, ERCP) a všechny metody terapeutické (endoskopická léčba krvácení s využitím všech modalit, polypektomie, endoskopické slizniční resekce, endoskopické submukózní disekce, drenážní výkony, dilatace, zavádění stentů). Pracoviště dále provádí abdominální ultrasonografii (včetně cílených a necílených biopsií jater a biopsií ložiskového postižení v abdominální oblasti), lineární a radiální endoskopickou ultrasonografii včetně biopsií a analgetické léčby. Endoskopické pracoviště také poskytuje komplexní léčbu choledocholitiázy (mechanická a elektrohydraulická litotripse; ESWL ve spolupráci s Urologickou klinikou LF UK a FN HK), zavádí perkutánní endoskopické gastrostomie (PEG) a provádí endoskoskopickou léčbu hemoroidů. Jedním z nosných programů je komplexní diagnostika a terapie chorob tenkého střeva. Pracoviště provádí všechna endoskopická vyšetření tenkého střeva: push-enteroskopii, intraoperační enteroskopii (ve spolupráci s Chirurgickou klinikou LF UK a FN HK, jako jediné pracoviště v ČR), kapslovou endoskopii a dvojbalonovou enteroskopii (metodu jsme zavedli jako první pracoviště v ČR na začátku roku 2006).
Pracoviště digestivní endoskopie má všechny moderní diagnostické technologie, jakými jsou endoskopy se zoomem a s vysokým rozlišením, a dále přístroje s elektronickým zpracováním obrazu s využitím optických filtrů (narrow band imaging, FICE - Fuji Intelligent Color Enhancement). Na počátku roku 2007 byla na pracovišti uvedena do provozu konfokální laserová endomikroskopie.
Endoskopické pracoviště je v celostátním měřítku průkopníkem "Zásad bezpečné digestivní endoskopie" (analogické správné klinické praxi).
Nosným klinickým i výzkumným programem hepatologie je portální hypertenze. Ve spolupráci s Radiologickou klinikou pracoviště zajišťuje transjugulární portosystémové spojky (TIPS) a komplexní péči o pacienty po zavedení TIPS. Tento program je v rámci České republiky výjimečný nejen svým trváním (první TIPS v ČR zavedli prof. Krajina a prof. Hůlek již v roce 1992), ale i nejrozsáhlejšími zkušenostmi v rámci Evropy.
V rámci neinvazivní gastroenterologické diagnostiky jsou prováděny pH-metrie, elektrogastrografie, jícnové a anální manometrie, anorektální biofeedback (kontrolované cvičení u funkčních poruch anorektální oblasti), funkční jaterní testy (využívající především indiocyaninovou zeleň) a indirektní energometrie (kalorimetrie). Specializované poradny zajišťují také úplnou domácí enterální výživu (především u pacientů s Crohnovou chorobou). Důležitou součástí funkční diagnostiky jsou dechové testy. Pracoviště provádí jak dechové testy s využitím přirozených neradioaktivních izotopů uhlíku, tak i dechové testy založené na stanovení vodíku a metanu ve vydechovaném vzduchu (oboje ve spolupráci s Ústavem klinické biochemie a diagnostiky LF UK a FN HK).
Speciálním zaměřením revmatologické skupiny je diagnostika a léčba systémových onemocnění pojiva, tj. chorob, postihujících řadu různých tělesných systémů a vnitřních orgánů, například ledviny, srdce a plíce. Příkladem diagnóz, které jsou předmětem soustředěné diagnostické, léčebné a také výzkumné a výukové práce revmatologů II. Interní kliniky jsou systémový lupus erythematodes, systémová sklerodermie, zánětlivé choroby svalu (polymyositis a dermatomyositis), autoagresivní postižení cévních struktur jako jsou tzv. systémové vaskulitidy, a také onemocnění revmatoidní artritidou, ankylozující spondylitidou a další systémová onemocnění, která vyžadují specializovanou diagnostiku nebo intenzivní léčbu.
V tomto oboru má klinika dlouholetou vynikající tradici spojenou především s osobou pana profesora MUDr. Zbyňka Hrnčíře, DrSc. V průběhu doby kolem sebe soustředil školu klinicky orientovaných revmatologů, kteří dále rozvíjejí jednotlivé aspekty diagnostické a léčebné péče. Pracoviště je zaměřeno na léčení zvláště závažných a akutně probíhajících stavů, které snižují nemocným kvalitu života a bezprostředně je ohrožují. Nemocní se systémovými chorobami pojiva, jejichž stav vyžaduje intenzívní péči, jsou léčeni na jednotkách intenzivní péče pavilonu interních oborů. Tým revmatologů disponuje rozsáhlými zkušenosti a řadou unikátních postupů. Tato zkušenost staví pracoviště na přední místo mezi revmatologickými pracovišti v České republice.
Pracoviště se stalo průkopníkem v oblasti intenzivní, tzv. pulzní léčby závažných revmatických chorob a to jak s použitím kortikosteroidů, tak imunosupresiv či imunomodulačních dávek imunoglobulinů.
Hlavní výzkumné směry revmatologie:
imunopatologie a diagnostika systémových onemocnění pojiva
léčení akutních a život ohrožujících situací u revmatických chorob
časná diagnostika a léčba postižení vnitřních orgánů při systémových chorobách pojiva
nové terapeutické postupy zlepšující životní vyhlídky nemocných s revmatickými chorobami
diagnostika a léčba revmatických chorob se zřetelem k věku nemocných