Oddělení klinické hematologie
FN Hradec Králové

Hlavní menu
Vytvoření pracoviště
Pracovníci
Oddělení
Jednotky
Úkoly lůžkové části
Laboratoře



Oddělení klinické hematologie FN Hradec Králové
Malý Jaroslav


Nové oddělení klinické hematologie FN v Hradci Králové vzniklo v roce 1997 v novém onkologickém pavilonu s novými moderními lůžkovými kapacitami, laboratorní částí a výukovými prostorami. Nezbytnost zajistit hematologickým i onkologickým nemocným komplexní diagnostickou a léčebnou péčí ze spádové oblasti, ve které žije asi 2 miliony obyvatel ( bývalý východočeský kraj, část severočeského a středočeského kraje), vedla ke spojení stávajícího oddělení klinické hematologie a výukových, léčebně preventivních a výzkumných aktivit z I. interní kliniky, katedry válečného vnitřního lékařství vojenské lékařské akademie JEP v Hradci Králové a hematologických oddělení, jednotek a onkologických aktivit II. interní kliniky. Oprávněnost sjednocení diagnostiky a léčby hematologických a onkologických nemocných na jednom pracovišti potvrdily dosažené léčebné výsledky a výsledky dosažené v pregraduální i postgraduální výuce a ve výzkumu. Spojené části v Oddělení klinické hematologie v rámci FN v Hradci Králové jsou dnes uznávanými pracovišti v ČR, ale zejména udavateli vývojových trendů a školícími pracovišti pro většinu dosud vzniklých hematologických pracovišť v celé České republice i na Slovensku.
Oddělení vychází z bohatých tradic, neboť v Hradci Králové vzniklo první oddělení hematologické intenzivní péče, které se stalo školícím a modelovým střediskem pro vytvoření oddělení intenzivní hematologické péče v Rostocku, Sofii, Budapešti a ve Varšavě. Výsledky práce hematologické péče ve FN v Hradci Králové jsou uznávané i v zahraničí, o čemž svědčí četná ocenění pracovníků OKH. Moderní pracoviště, ve kterém se hematologické komponenty spojily je koncepcí, úrovní i obsazením srovnatelné s předními evropskými hematologickými a onkologickými centry. Pracoviště během tří let své nové existence vytvořilo odbornou, výzkumnou a výukou základnu pro obor hematologie a onkologie v rámci Fakultní nemocnice Hradec Králové i Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

Nové pracoviště se vytvořilo v roce 1997 z těchto komponent:
OKH FN v Hradci Králové, které metodicky působilo v oboru hematologie v bývalém východočeském kraji. OKH se podílelo na výuce v rámci výuky vnitřního lékařství na I. interní katedře LF UK v Hradci Králové a vychovávalo specialisty hematology z oblasti východočeského regionu.
Hematologické skupiny II. interní kliniky a katedry válečného vnitřního lékařství VLA JEP, která se podílely na pregraduální i postgraduální výuce vnitřního lékařství i propedeutiky v rámci II. interní katedry LF UK v Hradci Králové, jak v české , tak i v anglické části výuky.
v září 1998 vznikla nová část oddělení, ve které se integrují onkologické aktivity oddělení nukleární medicíny ( léčba thyreopatií a metastazujících nádorů), léčba interních komplikací onkologických onemocnění, léčba nádorů a metastazujících nádorů trávícího traktu, léčba pneumoonkologických nemocných.

Menu


Pracovníci:

Pracoviště má v současné době 4 profesory vnitřního lékařství:
Vedoucím nového pracoviště je prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., přednosta Katedry interních oborů LFUK a přednosta II.interní kliniky. Je současným místopředsedou Hematologické společnosti ČLS JEP, vedoucím sekce hemostázy a trombózy a čestným členem České hematologické a Slovenské hematologické společnosti, členem Rakouské hematologické společnosti, Dunajské ligy proti trombóze a ISHT (International Society on Thrombosis and Haemostasis). Je členem státní zkušební komise pro státní zkoušky z vnitřního lékařství, členem oborové rady pro vnitřní nemoci. Publikoval více než 400 odborných článků a má specializační atestaci z vnitřního lékařství, hematologie a transfusiologie a klinické onkologie. Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. je vedoucím Onkologického centra FN v Hradci Králové, členem vědecké rady LF UK v Hradci Králové a členem výboru Internistické společnosti ČLS JEP.
Prof. MUDr. Ladislav Chrobák, CSc. bývalý vedoucí OKH FN v Hradci Králové, je čestným členem České hematologické společnosti, čestným členem ČLS JEP, čestným členem několika národních hematologických společností (slovenská, polská, maďarská). Publikoval více než 280 odborných prací.
Hemaferetické oddělení vede prof. MUDr. Milan Bláha CSc., který je čestným členem České hematologické společnosti a držitelem více patentů, především autorem patentu sterilního boxu s reverzní izolací v ČR ( Life islandu). Je jedním z nejčastěji publikujících autorů ve FN v Hradci Králové, publikoval více než 360 prací. Je členem ESH, EBMT, MASCC a předním pracovníkem v transplantologii a uznávaným evropských odborníkem v problematice hemaferéz. Má atestace z vnitřního lékařství, hematologie a transfuziologie.
Transplantační skupinu vede prof. MUDr. Ladislav Jebavý, CSc. vedoucí Katedry válečného vnitřního lékařství Vojenské lékařské akademie JEP v Hradci Králové, který je i členem transplantační komise Hematologické společnosti ČLS JEP. Transplantační a intenzivní jednotky jsou vybaveny tak, že splňují národní i mezinárodní kriteria pro autologní i alogenní transplantace kostní dřeně. Oddělení provedlo více než. 140 transplantací a je akreditováno EBMT prof. Jebavý, CSc. je členem MASCC a EBMT, je hlavním odborníkem Armády ČR pro hematologii.
Doc. MUDr. Jiří Horáček, CSc. je pracovníkem OKH a interní katedry LF UK v Hradci Králové , vedoucím lékařem integrovaného oddělení klinické onkologie, členem státní zkušební komise pro vnitřní lékařství, je uznávaným odborníkem v problematice metabolických onemocnění a výživy u nádorových onemocnění a je erudovaným internistou, endokrinologem.
Hematologickou laboratoř vede RNDr. Miroslav Pecka, CSc., který je členem výboru hematologické společnosti a vedoucím laboratorní sekce této společnosti. Je významným představitelem komory laboratorních pracovníků a členem zkušební komise pro atestace z laboratorní hematologie. Bylo u něj zahájeno habilitační řízení. Laboratoř má jako jediná z hematologických laboratoří v České republice označení GLP (good laboratory practice) a úspěšně prošla mezinárodním auditem OECD. Laboratoř je školícím pracovištěm v rámci Institutu pro doškolování středních zdravotních pracovníků.
Pracoviště spolupracuje s hematologickými a onkologickými klinikami v Ulmu, Hamburku, Bordeaux a Martině.
Šest pracovníků oddělení má vědeckou hodnost CSc., tři ukončili postgraduální doktorandské studium a obdrželi hodnost PhD. U jednoho pracovníka bylo zahájeno habilitační řízení. Devět lékařů je v postgraduálním doktorandském studiu na LF UK v Hradci Králové.
Devět lékařů OHK má specializační atestaci z hematologie, pět lékařů atestaci II. stupně z vnitřního lékařství, sedm má atestaci I. stupně z vnitřního lékařství, dva z klinické onkologie, jeden z kardiologie a jeden z endokrinologie. Čtyři lékaři jsou v přípravě na I. atestaci z vnitřního lékařství a jeden z klinické onkologie. Lékaři se podílejí nejen na výuce hematologie na LF UK, ale zabezpečují výuku vnitřního lékařství v pregraduální i postgraduální části na I. a II. interní klinice a to i ve výuce v anglickém jazyce a v bakalářském směru.



Pracoviště vždy vytvářelo programy, které určovaly moderní koncepci intenzivní léčby o choroby krvetvorby v České a Slovenské republice. Podle nich vznikla intenzivní hematologická péče v hematologických centrech a hematologických a onkologických klinikách v Praze (ÚHKT), v Brně (II. hematologická a onkologická vnitřní klinika Brno Bohunice), v Olomouci (Hemato-onkologická klinika LF UP), v Plzni ( hematoonkologické oddělení), v Banské Bystrici (klinika hematológie), Bratislavě (klinika hematologie a transfuzológie) a v Martině ( klinika hematológie a transfuzológie). Pracovníci těchto specializovaných klinik byli vyškoleni na hematologickém pracovišti FN v Hradci Králové.

Menu


Oddělení

Pracoviště pokrývá všechny podstatné složky moderní diagnostiky a komplexní terapie péče o hematologické a onkologické nemocné.

a)Oddělení hematologické intenzivní péče, na kterém byla provedena jedna z prvních alogenních transplantací kostní dřeně v Československu. Pracoviště od roku 1992 provádí autologní transplantace u nemocných hematologickými malignitami, ve spolupráci s klinikou radioterapie i u nemocných s nádory prsu a od roku 1997 pravidelně alogenní transplantace. Je koordinován celofakultní indikační transplantační seminář, kterého se účastní pracovníci OKH, II. interní kliniky, katedry válečného vnitřního lékařství, I. interní kliniky, tkáňové ústředny, radiologie, imunologické kliniky, chirurgické a ortopedické kliniky.


b)Hemaferetické oddělení, které slouží nadregionálně pro terapeutické aferézy u těžkých metabolických stavů a hematologických malignit. Hemaferetické oddělení vedoucím a školícím pracovištěm v rámci celé ČR pro přípravu autologních periferních kmenových buněk.







c)Centrum pro diagnostiku a léčbu vrozených krvácivých a trombofilních stavů, které je Hematologickou společností ČLS JEP pověřeno řízením programu diagnostiky a léčby trombóz a ve spolupráci s kardiologickou společností se podílelo na vytvoření guidelines doporučených pro diagnostiku a léčbu těchto nemocných. Pracoviště zavedlo do klinické praxe jako první vyšetřování inhibitorů hemostázy, zabývá se léčbou AT III, zavedlo do FN v Hradci Králové léčbu nízkomolekulárním heparinem a zabývá se intenzivně léčbou trombolytiky. Je obecně uznávaným vůdčím pracovištěm v celé ČR v této oblasti.

d)Integrované oddělení klinické onkologie, které léčí nemocné s metastazujícími i nemetastazujícími nádory v rámci programu péče onkologického centra.

-Vojenská složka pracoviště se podílí na službách pro AČR jako:
-středisko hematologické péče a výzkumu pro armádu ČR
-středisko specializované péče o ozářené nemocné
-jediné specializované středisko výuky vnitřního lékařství v armádě v pregraduální i postgraduální části


Z oblasti podpůrné léčby hematologických malignit, diagnostiky a léčby poruch hemostázy, imunoterapie nádorů, chemoterapie nádorových onemocnění a léčebných plazmaferéz pocházejí práce, kterých každoročně bývá více než 70 a jsou publikovány v renomovaných časopisech . V současné době je pracoviště koordinátorem jednoho z pěti výzkumných záměrů LF UK a dále se řeší na pracovišti 5 úkolů grantové agentury IGA a 2 granty Ministerstva obrany ČR. Bohatá je i přednášková činnost na mezinárodních i domácích konferencích, kde pracovníci II. interní kliniky vystupují jako zvaní řečnící zásadních sdělení, state of art i jako členové pracovních předsednictev odborných sekcí. Pracovníci oddělení mají bohatou přednáškovou i publikační činnost jak doma, tak i v zahraničí a jsou nositeli cen České hematologické společnosti a cen mladých autorů na domácích sjezdech Získali 4x cenu České hematologické společnosti.
Pracoviště je pravidelným pořadatelem vícedenní konference o trombóze a hemostáze s mezinárodní účastí, která je oficiální akcí Hematologické společnosti ČLS JEP, LF UK a FN v Hradci Králové a v roce 1999 se konal její 6. ročník. Dále organizuje Laboratorní hematologickou konferenci v Hradci Králové, která je rovněž pravidelnou akci Hematologické společnosti ČLS JEP.
Pracoviště je zapojeno do postgraduální výuky vnitřního lékařství před I. atestací i před II. atestací a je školícím pracovištěm pro diagnostiku a léčbu arteriální a žilní trombózy a patologie krevní destičky pro Institut pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků v Brně a na týdenních kursech se zde za poslední 4 roky vystřídalo 35 lékařů a laboratorních pracovníků z celé ČR. Pracoviště se podílí i na pregraduální výuce zahraničních studentů LF UK v Hradci Králové. Pracoviště spolupracuje a spolukoordinuje Českou leukemickou a transplantační skupinu a je zapojeno do programu EORTC (European Organisation for Research and Treatment of Cancer), EBMT (European Bonne Marrow Transplantation), MASCC a ESH (European Society on Hemapheresis).
Ustanovení nového lůžkového fondu (29 lůžek standardní péče a 16 lůžek intenzivní péče, 6 lůžek péče o nemocné s ionizujícím zářením a 19 lůžek pro nemocné s onkologickými chorobami), nové výukové a výzkumné baze a vysoká odborná úroveň pokrývající interní problematiku a zkušenosti s pre i postgraduální výchovou umožňují, aby pracoviště žádalo na MZd. ČR akreditaci pro intenzivní péči v hematologii a transplantační péči. Pracoviště má akreditaci pro provádění autologních a alogenních transplantací krvetvorných buněk.

Pracoviště je zavzato do systému péče o onkologické nemocné ve FN v Hradci Králové a je součástí onkologického centra s vlastním programem integrované péče o onkologické nemocné se solidními nádory a využitím jednotek intenzivní péče pro onkologické nemocné.

Pracovníci OKH se podílejí nejen na výuce hematologie na LF UK, ale zabezpečují výuku vnitřního lékařství v pregraduální i postgraduální části a to i ve výuce v anglickém jazyce.

Menu


Jednotky

OKH v Hradci Králové bylo pověřeno MZd ČR metodickým dohledem jako krajské metodické pracoviště.
V roce 2000 pracují na OKH tyto jednotky:
-standardní oddělení s 29 lůžky ( 6 jednolůžkových pokojů, 4 dvoulůžkové a 5 třílůžkových pokojů)
-transplantační oddělení s 6 jednolůžkovými boxy s reverzní izolací
-oddělení intenzivní hematologické péče s 6 jednolůžkovými boxy s reverzní izolací
-intermediární jednotka se 4 lůžky pro akutní stavy v onkologii a hematologii
( uvedena do činnosti 1.6.1999), Jednotka je součástí Onkologického centra FN v Hradci Králové
- integrované oddělení onkologické léče s 19 standardními lůžky na dvou a třílůžkových pokojích a 6 jednolůžkovými boxy se speciálním radiohygienickým režimem ( na tomto oddělení je integrována péče o nemocné s aplikacemi radioizotopů, ve spolupráci s nukleární medicínou a o onkologické nemocné v chemoterapii). Oddělení je součástí Onkologického centra FN V Hradci Králové
-hemaferetické oddělení, které slouží nadregionálně pro terapeutické aferézy u těžkých metabolických stavů a hematologických malignit. Hemaferetické oddělení vedoucím a školícím pracovištěm v rámci celé ČR pro přípravu autologních periferních kmenových buněk.
-ambulantním provozu byl plně vytížen ambulantní stacionář pro chemoterapii a léčbu krevními deriváty, která má nyní stabilně 8 polohovatelných lehátek ve dvou boxech.

V lůžkové části má nové oddělení klinické hematologie a příslušná část Onkologického centra FN tato úkoly.:
na 16 lůžkách intenzivní péče platí diferencovaná intenzivní péče a lůžka slouží pro celý pavilon
péče o nemocné v programu autologní i alogenní transplantace kostní dřeně u hematologických i nehematologických malignit a některých jiných onemocnění
péče o akutní hematologické stavy vyžadující léčbu v nízkomikrobním prostředí (akutní leukemie, stavy po iradiaci, vysokodávkované chemoterapii, dřeňové útlumy)
akutní stavy nevyžadující péči v nízkomikrobním prostředí (akutní oběhové poruchy, sepse, komplikace léčby) pro celý nový pavilon
středisko pro léčbu nemocných po haváriích atomových reaktorů
školící pracoviště v intenzivní hematologické péči ( spolupráce s ARO)
hemofilické středisko a středisko trombotické

Menu


Úkoly lůžkové části

V roce 1998 vznikla organizační jednotka Onkologické centrum FN Hradec Králové, k němuž vedl vysoký výskyt nádorových onemocnění a nutnost jejich včasné detekce, prevence a léčby. Problematika klinické onkologie prostupuje mnohé klinické i laboratorní obory a klinická onkologie je dle své koncepce chápána jako multidisciplinární obor jehož hlavní náplní je zajišťování etiologie, epidemiologických dat, diagnostiky a komplexní léčby lidských nádorů.
Pro komplexní péči o onkologické nemocné byl hledán optimální organizační rámec.
Onkologické centrum vzniklo jako garant komplexní onkologické péče ve FN a ve spádu VČ kraje.
Onkologické centrum fakultní nemocnice Hradec Králové poskytuje specializované služby pro onkologické nemocné, které nemohou být poskytnuty v jiných zdravotnických zařízeních východočeského regionu.
Hlavní metodou práce Onkologického centra v současné fázi je koordinační a metodická činnost, zajišťování horizontální komunikace a domluvy o metodických postupech, koordinace výzkumných aktivit a indikačních seminářů, konference typu morbidity a mortality, posuzování grantových záměrů a jejich hodnocení, sledování a přejímání vývojových trendů v oblasti. Postupně potom vytvoření sítě regionálních spolupracujících pracovišť, která vytvoří síť diferencované péče o svěřené nemocné ( například regionální hematologická pracoviště a onkologická regionální pracoviště)


Menu