Rychlý kontakt (ústředna)
+420 495 831 111
Již tradičně začátkem září pořádá Česká asociace sester – Region Hradec Králové ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové, Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové a Nadací pro rozvoj v oblasti umělé výživy, metabolismu a gerontologie královéhradecké ošetřovatelské dny. Ty letošní v pořadí již XXI. byly mezinárodní a proběhly ve dnech 10. – 11. září v prostorách Univerzity Hradec Králové. V rámci této akce se nám podařilo navázat kontakt s Uniwersytet Medyczny we Wroclawiu a věříme, že spolupráce bude pokračovat i do budoucna.
Hlavními tématy kongresu byly „Komplexní péče o onkologického pacienta, Péče o pacienta s bolestí, Péče o rány, Ošetřovatelská péče v klinických oborech a Vzdělávání nelékařských pracovníků“.
Na kongres mimo jiné přijaly pozvání paní Mgr. Alice Strnadová, MBA, ředitelka odboru Ošetřovatelství a nelékařských povolání MZ ČR a hlavní sestra ČR a prezidentka České asociace sester paní PhDr. Martina Šochmanová, MBA. Obě se ve svých vystoupeních věnovaly problematice vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků včetně jejich současného postavení v rámci systému péče. Vzhledem k aktuálnosti témat proběhla po sděleních živá diskuze a to zejména nad problematikou vzdělávání a kompetencemi všeobecných sester a zdravotnických asistentů s dopady do praxe. Z diskuze byla patrná jednoznačná podpora vzdělávání všeobecných sester na vyšších a vysokých školách nejen z důvodu náročnosti poskytované ošetřovatelské péče, která je spolu s rozvojem medicínských postupů stále intenzívnější, ale i z důvodu uznávání sesterského povolání v rámci Evropské unie. Další podněty z praxe směřovaly k úpravě kompetencí zdravotnického asistenta a jeho zařazení do ošetřovatelského týmu vedle sestry, nikoliv na místo všeobecné sestry. Hlasy z auditoria zazněly také na podporu vzájemné profesní hrdosti a soudržnosti.
Po oba dny zaznělo celkem 57 zajímavých přednášek, z toho dvě přednášky od polských kolegyň z Wroclawi. Vystaveno bylo 7 posterů. Pořadatelé kongresu za každý den odměnili nejlepší příspěvek a to na základě výsledků získaných z hlasovacích lístků od jednotlivých účastníků. První den byl vybrán k ocenění příspěvek „Dvě ruce spojené v lásce pro druhého“, který přednesla Jana Sieberová z Domácího hospice Duha, o.p.s. Hořice. Druhý kongresový den nejvíce zaujal příspěvek Lucie Jarešové Sir Archibald McIndoe – průkopník plastické chirurgie u pilotů za II. světové války.
Na kongresu bylo zaregistrováno celkem 301 posluchačů a 67 studentů SZŠ a VOŠ Hradec Králové. Hlavními partnery byly firmy B. Braun Medical s.r.o., Hospimed, spol.s.r.o., Soral & Hanzlik s.r.o. a Systagenix. Akce byla podpořena doprovodnou výstavou 22 firem a mediálním partnerem Mladá Fronta. Organizačního zajištění se opět ujala firma HANZO Production, spol. s.r.o. Všem patří naše velké poděkování.
Zároveň bychom chtěly touto cestou poděkovat všem, kteří se podíleli na velice kvalitním, odborně a na vysoké úrovni připraveném kongresu, všem přednášejícím za jejich pečlivě zpracované přednášky a doufáme, že se i na příštích XXII. královéhradeckých ošetřovatelských dnech sejdeme v hojném počtu.
Těšíme se na setkání s Vámi ve dnech 8. - 9. září 2016.
Mgr. Dana Vaňková
náměstkyně pro ošetřovatelskou péči
Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D.
zástupkyně NOP
Fakultní nemocnice Hradec Králové