Nukleární medicína je lékařský obor zabývající se diagnostikou a léčbou pomocí otevřených radioaktivních zářičů. Výhodou současných metod nukleární medicíny je neinvazivnost, prakticky absence vedlejších účinků a většinou nízká radiační zátěž. Diagnostické metody umožňují sledovat funkční stav orgánů, jejich metabolickou aktivitu i na molekulární úrovni, zobrazovat různé patologické léze (včetně nádorů), zobrazovat distribuci nádorových antigenů, hormonálních receptorů, neuroreceptorů, aktivity zánětu atd. Terapeutické metody umožňují úspěšně léčit některá nádorová i nenádorová onemocnění.
Oddělení nukleární medicíny (ONM) FN Hradec Králové provádí v současné době většinu diagnostických výkonů nukleární medicíny, jak konvenčních scintigrafických, tak pomocí pozitronové emisní tomografie (PET). Jedná se o řadu přínosných metod pro onkologii, kardiologii, hematologii, pneumologii, nefrologii, gastroenterologii a další medicínské obory. Nejfrektovanější jsou scintigrafická vyšetření skeletu, ledvin, plic, štítné žlázy, perfuse myokardu a mozku, zobrazování nádorů a zánětů. K provádění scintigrafických vyšetření má ONM k dispozici tři gamakamery - jednodetektorovou pro planární a dynamická zobrazení, dále dvě rotační dvoudetektorové, umožňující celotělové zobrazení distribuce radiofarmaka a jednofotonovou emisní počítačovou tomografii (SPECT). Jedna z nich je doplněna transmisním rentgenovým zařízením na principu CT (hybridní SPECT/CT gamakamera). Veškerá akviziční i vyhodnocovací zařízení jsou propojena do jednotné počítačové sítě.
Od ledna 2009 je na ONM v provozu hybridní zobrazovací přístroj – pozitronová emisní tomografie s 64-řadým rtg počítačovým tomografem (PET/CT), umožňující fúzi plnohodnotného morfologického zobrazení (CT) a vysoce citlivého funkčního zobrazení (PET). Úspěšně slouží k diagnostice a sledování léčby řady nádorů a některých zánětů. Připravuje se využití i pro kardiologickou a neurologickou diagnostiku
Terapie nádorových i nenádorových onemocnění pomocí radiofarmak emitujících beta záření se na ONM provádí v menší míře ambulantně, převážně však na speciálních šesti jednolůžkových pokojích, které jsou součástí integrovaného oddělení klinické onkologie (IOKO). Pokoje vyhovují všem radiohygienickým normám, jsou stíněny a napojeny na vymírací jímky. Terapeutické aplikace radiofarmak se úspěšně uplatňují hlavně při léčbě nádorů a hyperfunkce štítné žlázy, paliativní léčbě kostních metastáz, radiosynovektomii aj. Pacienti po léčbě nádorů štítné žlázy radiojodem jsou dispenzarizováni na ambulanci ONM.
Radiofarmaka pro terapeutické i diagnostické použití jsou připravována v moderně vybavené radiofarmaceutické laboratoři ONM splňující veškeré předpisy SUKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a SVP (Správná výrobní praxe). Kromě přípravy tradičních radiofarmak značených 99mTc, se zde připravují radiofarmaka značená 111In ( 111In-Octreoscan), 67Ga (galiová scintigrafie) nebo 123I (DaTscan). Radiofarmaceutická laboratoř má i dlouholeté zkušenosti s in vitro metodami značení krevních elementů pomocí 99mTc, 111In nebo 51Cr. Pravidelně provádí např. značení leukocytů pro scintigrafii zánětu nebo značení trombocytů pro stanovení jejich přežívání a lokalizaci destrukce.
Pro veškerou činnost má ONM platná povolení k práci od SÚJB.
Pracovníci ONM se podílejí na pregraduální výuce oboru na LF UK a FaF UK v Hradci Králové. Též se podílejí na postgraduálním vzdělávání lékařů v nukleární medicíně a farmaceutů v oboru radiofarmak – ONM má platné akreditace od MZ ČR.
Pracovníci ONM se spolupodílí na řešení řady výzkumných úkolů a záměrů, řešených v rámci FN, LF UK a FaF UK. Na ONM probíhají i klinické studie. Pracovníci ONM se aktivně účastní tuzemských i zahraničních odborných konferencí, publikují v odborném tisku, mimo jiné z ONM vzešly tři monografie.
V nemocnici v Hradci Králové byly radionuklidy uvedeny do medicínské praxe již v roce 1953. Diagnostické i terapeutické aplikace radionuklidů probíhaly v rámci radiologické kliniky, vedené prof. J. Bašteckým. Počátkem 60-tých let vzniklo samostatné radioizotopové pracoviště radiologické kliniky. Vedením pracoviště byl pověřen MUDr. K. Dvořák, později MUDr. E. Reinisch a od 1969 MUDr. J. Kubíček. Diagnostika byla prováděna pomocí gamagrafů a kolimovaných scintilačních sond, v roce 1971 byla získána první gamakamera. Rozvíjela se též laboratorní diagnostika pomocí radioimunoanalýzy. V roce 1976 vzniklo samostatné oddělení nukleární medicíny (ONM) FN, po školské linii začleněné do katedry radiologie LF. Primářem by jmenován MUDr. J. Kubíček, CSc. ONM se stalo platnou součástí komplementu FN. V roce 1990 byl primářem oddělení jmenován MUDr.Ing. J. Vižďa. V roce 1997 se ambulantní, terapeutická i laboratorní část ONM přestěhovaly do nově postaveného onkologického pavilonu J. Bašteckého. Kromě získání plně vyhovujících prostor, byla inovována a rozšířena přístrojová technika. V roce 2006 byla získána hybridní gamakamera SPECT/CT. Koncem roku 2008 proběhla částečná přestavba prostor oddělení a v lednu 2009 byl zahájen provoz na hybridním PET/CT scanneru.
Doc. MUDr. Jiří Doležal, Ph.D. - vedoucí lékař
tel.: 495 834 552, email: jiri.dolezal@fnhk.cz
MUDr. Jan Tilšer - zástupce vedoucího lékaře
tel.: 495 832 383, e-mail: jan.tilser@fnhk.cz
Eva Černá - vrchní sestra
tel.: 495 833 310, e-mail: eva.cerna@fnhk.cz
PharmDr. Kateřina Žilková - vedoucí úseku radiofarmak
tel.: 495 833 238, e-mail: katerina.zilkova@fnhk.cz
RNDr. Drahomíra Pecinová, Ph.D. - vedoucí fyzikálně-elektronického úseku
tel.: 495 834 549, e-mail: drahomira.pecinova@fnhk.cz
MUDr. Eva Krčálová, Ph.D. - vedoucí úseku PET/CT
tel.: 495 834 550, e-mail: eva.krcalova@fnhk.cz