Po přijetí
Po přijetí do nemocnice budete umístěn/a na lůžko. Lékař Vás seznámí s postupem vyšetřování, léčby a způsobem přípravy na vyšetření nebo operaci. Nejpozději v tento okamžik s Vámi bude sepsán Informovaný souhlas s hospitalizací. S dotazy se obracejte především na lékaře (nejlépe při vizitě) a kdykoliv v případě potřeby na sestru.
Identifikace, identifikační náramky
V zájmu bezpečnosti pacientů jsou ve FN HK zavedeny dva druhy identifikace pacientů – dotaz spojený s kontrolou dokladů (zejména u ambulantních pacientů) a identifikační náramek. Smyslem opatření je zabránit záměně při diagnostických, léčebných a jiných procedurách souvisejících s pobytem ve zdravotnickém zařízení. Během přijetí k hospitalizaci, Vám proto sestra připevní na zápěstí měkký plastový identifikační náramek, na kterém budou uvedeny Vaše identifikační údaje v nezbytném rozsahu a další údaje o oddělení, na kterém jste hospitalizován/a. Personál se Vás bude při různých příležitostech i opakovaně dotazovat na Vaše jméno. Těmito dvěma jednoduchými opatřeními chceme zajistit, aby byla zdravotní péče vždy poskytována správnému pacientovi. Nebojte se opakovat Vaše jméno každému zdravotníkovi, který Vám bude péči poskytovat.
Léky
Během pobytu v nemocnici Vám všechny léky předepisuje ošetřující lékař a podává sestra. Před hospitalizací si připravte aktuální seznam léků, které užíváte. Tento seznam předejte při příjmu lékaři nebo sestře. Jestliže užíváte některé léky k léčbě specifického onemocnění, vezměte si je s sebou do nemocnice a odevzdejte po příchodu na příslušné oddělení sestře, budou Vám vráceny při odchodu z nemocnice. K takovým lékům patří například inzulín aplikovaný Vašimi inzulínovými pery, inhalační léky užívané vdechováním z Vašeho aplikátoru, speciální, pro Vás individuálně v lékárně připravované léky (např. oční kapky). Váš ošetřující lékař je zařadí do spektra léků, které Vám budou podávány během nemocniční léčby. Protože je velmi důležité koordinovat Vaši celkovou léčbu, prosíme, neužívejte během pobytu v nemocnici žádné léky, o nichž neví Váš ošetřující lékař - a to ani ty, které běžně užíváte doma (na předpis i volně zakoupené). Všechny potřebné léky budete dostávat od zdravotnického personálu v přesné dávce a v přesný čas.
Diagnostika a léčba bolesti
Bolest anebo jiné nepříjemně vnímané pocity (tlaky, pálení, řezání, atd.) jsou subjektivní pocity každého jedince a medicína ji nedokáže žádným nástrojem změřit. Léčba bolesti je důležitou součástí léčebného procesu. O jejím vzniku a charakteru je nutné včas informovat ošetřující personál, aby Vám mohl poskytnout maximálně možný komfort. Vaše sdělení napomůže nejen ke stanovení diagnózy Vašeho onemocnění a Vašich potíží, ale ovlivní i příslušnou léčbu a umožní ošetřujícímu personálu bolest zmírnit či odstranit. Pokud tlumení bolesti budete považovat za nedostatečné, oznamte to sestře nebo lékaři a máte právo kdykoliv požádat o úpravu léčby bolesti.
Hygiena
Nejdůležitější a nejúčelnější formou prevence přenosu choroboplodného zárodku a vzniku nemocniční (nozokomiální) nákazy je hygiena, zejména hygiena rukou. Je účinným postupem v prevenci šíření infekcí od pacienta k pacientovi a od pacienta ke zdravotníkovi a naopak. Buďte při hygieně pečliví, předejdete tak zbytečným komplikacím při Vaší léčbě. Na nutnost mýt si ruce upozorněte také své blízké, kteří za Vámi přijdou na návštěvu.
Dietní režim
Předepsaná dieta je významnou součástí léčby a má významný vliv na úspěch a délku hospitalizace. Přinášení potravin je dovoleno jen se souhlasem zdravotnického personálu. Donesené jídlo je skladováno v lednici pro pacienty. Musí být vždy označeno Vaším jménem. Obsah lednice je pravidelně kontrolován zdravotnickým personálem a potraviny s prošlou exspirační dobou jsou likvidovány. Potraviny, které nejsou označeny datem spotřeby, je dovoleno uchovávat pouze po dobu 24 hodin od přinesení. Zdravotnický personál nebude tolerovat přinesené potraviny, které jsou závadné, s prošlou expirační dobou nebo odporují Vašemu dietnímu režimu důležitému pro Vaši léčbu (např. sladkosti u diabetika). Na webových stránkách FN HK v sekci „Pacient a jeho blízcí“ (https://www.fnhk.cz/nutr/informace-pro-pacienty) naleznete mimo jiné informace o dietním systému FN HK, doporučených potravinách a nápojích pro jednotlivé diety, ukázky receptur a stručné edukační materiály k vybraným dietám.
Požívat alkoholické nápoje je striktně zakázáno!
Užívání tabákových výrobků a omamných nebo psychotropních látek
FN HK je zdravotnickým zařízením s cílem navracení zdraví a mírnění utrpení nemocných lidí. Konzumace tabákových výrobků nebo psychotropních látek přímo směřuje proti tomuto našemu úsilí.
Vzhledem k tomu, že naše organizace je významným a zodpovědným zdravotnickým zařízením, rozhodli jsme se připojit k Evropské síti nekuřáckých nemocnic. Kouření je proto
od 1. 5. 2016 zakázáno v celém areálu nemocnice až na několik vyhrazených kuřáckých míst. Mapu s vyznačenými místy pro kouření naleznete v souboru informací pro pacienty. Naším cílem je omezení negativních důsledků kouření a pomoc s odvykáním pro závislé na tabáku.
Důrazně Vás proto žádáme, abyste kdekoli v prostorách FN HK (tj. v budovách, ale i na volných prostranstvích nemocnice) vůbec nekouřili. Pokud je Vaše závislost na tabáku nezvladatelná, pokuste se po dobu hospitalizace ve FN HK využít náhražky nikotinu (náplasti, žvýkačky). Pokud svůj návyk pomocí těchto prostředků nedokážete ovládnout, kuřte tabákové výrobky nebo tzv. elektronické cigarety výhradně v prostorách, které jsou pro tento účel vyhrazeny. Kouření a zacházení s otevřeným ohněm mimo tyto prostory jsou považovány za hrubé porušení tohoto domácího řádu a mohou vyústit v okamžité ukončení Vaší hospitalizace.
Významnou součástí projektu Nekuřácké nemocnice je vybudování poradny pro odvykání kouření na Plicní klinice FN HK a také vyškolení zdravotnického personálu na jednotlivých klinikách v protikuřácké intervenci a poradenství při odvykání kouření. Poradna je již v provozu a obrátit se na ni může kterýkoli pacient FN HK. Stačí se objednat telefonicky na čísle
495 834 377 nebo e-mailem stopkoureni@fnhk.cz.
Zneužívání omamných a psychotropních látek v jakékoli formě je ve FN HK striktně zakázáno a může vyústit v okamžité ukončení Vaší hospitalizace.
Prádlo
Vaše spodní prádlo, šaty a zavazadla si uložte buď v šatně kliniky, nebo na určeném místě příslušného oddělení. O odložení osobních věcí v šatně Vám bude vydáno potvrzení. Také je možné vše vrátit doprovázející osobě.
Při propuštění odevzdejte ošetřující sestře ústavní prádlo a všechny předměty, které jste po dobu pobytu používal/a.
Odpadky
V zájmu zajištění pořádku prosíme o jejich třídění podle pokynů jednotlivých oddělení.
Režim pohybu ve FN HK, dodržování pravidel
Denní režim nemocných ve FN HK je uzpůsoben hlavním cílům hospitalizace – stanovení diagnózy a léčbě nemoci. Většina hospitalizací je hrazena z prostředků zdravotního pojištění, a proto se na ně vztahují i určitá pravidla a omezení pacientů daná příslušnými právními předpisy. Chápejte situaci tak, že nástup k hospitalizaci pro Vás znamená určité omezení
ve volnosti pohybu. Neměli byste opouštět areál nemocnice v době hospitalizace bez souhlasu lékaře.
Ve výjimečných případech, nebo o víkendech a státních svátcích můžete při splnění některých podmínek požádat o krátkodobé opuštění nemocnice, tzv. propustku. Propustku Vám na Vaši žádost udělí lékař po zhodnocení Vašeho aktuálního zdravotního stavu. Pokud neshledá žádné zábrany, propustku Vám udělí. Vždy předem stanoví od kdy a do kdy smíte FN HK opustit, poučí Vás o Vašem zdraví, vybaví Vás léky a zdravotnickými prostředky, které budete při svém pobytu mimo nemocnici potřebovat. Při odchodu na propustku, ani při návratu
z ní nemůžete požadovat dopravu sanitním vozem (jedná se o závazná pravidla zdravotního pojištění). Vezměte na vědomí, že na propustku nemůžete odejít v době 3 dnů po dni zahájení hospitalizace a dále v době 3 dnů předcházejících plánovanému ukončení Vaší hospitalizace (jedná se o závazná pravidla zdravotního pojištění).
Ve FN HK se snažíme poskytnout nemocným co největší pohodlí, proto je ranní buzení nemocných stanoveno na 6.00 hodin. Zásada může být porušena pouze ze závažných medicínských nebo provozních důvodů, a to u každého pacienta individuálně.
Rádi Vám ponecháme tolik volnosti, kolik je možné. Vzhledem k tomu, že v nemocnici je více lidí pohromadě, zejména v době nemoci, je potřeba být ohleduplní vůči sobě navzájem a nerušit ostatní v době poledního klidu a po 21. hodině večer.
Je nezbytně nutné dodržovat pravidla provozu motorových vozidel v celém areálu FN HK. Místo k parkování vozidla si ve FN HK nemůžete rezervovat ani blokovat.
Zvířata ve FN HK
Pro hospitalizované pacienty, jejich doprovod, ale i návštěvy platí striktní zákaz vodění jakýchkoli zvířat do areálu FN HK i dovnitř budov!
Pacienti používající vodicí nebo asistenční psy je ze zákona smí mít s sebou v nemocnici. Veškerá péče o zvíře musí být zajištěna pacientem, a to i za cenu využívání služeb externí organizace. Pacient plně odpovídá za chování psa. FN HK se žádným způsobem nepodílí na úhradě nákladů spojených s pobytem vodícího nebo asistenčního psa v jejím areálu.
Telefonování ve FN HK
V prostorách FN HK můžete k hovorům se svými blízkými používat mobilní telefony. Omezení se týká jen některých pracovišť, kde může signál mobilních telefonů ovlivňovat činnost medicínských přístrojů a technologií. Pokud se do takového prostředí dostanete, zdravotníci Vás upozorní na omezení či zákaz používání mobilního telefonu k jakékoli formě komunikace.
Provoz telefonních automatů je velmi omezen. Na některých vybraných pracovištích existují hovorny pro pacienty s přístroji, na které Vám v domluvenou dobu mohou telefonovat Vaši blízcí. Další informace o jejich využití dostanete od zdravotníků na oddělení. Rozhodně je dobré mít s sebou seznam důležitých osob včetně telefonního spojení na ně.
Pořizování fotografií a audiovizuálních záznamů
Pořizovat fotografie či audiovizuální záznamy při poskytování zdravotních služeb je možné pouze tak, aby na těchto fotografiích či audiovizuálních záznamech nebyly zachyceny žádné osoby (zdravotničtí pracovníci, jiní pacienti, návštěvy, apod.) způsobem, který by umožňoval jejich ztotožnění. Zejména tedy není možné fotografovat či natáčet jiné osoby tak, aby byly zachyceny jejich tváře. Zachytit na fotografiích či audiovizuálních záznamech jiné osoby tak, aby byly ztotožnitelné, je možné pouze s předchozím výslovným souhlasem každé takové osoby zvlášť.
Souhlas všech vyfotografovaných či natočených osob, které jsou na fotografiích či audiovizuálních záznamech ztotožnitelné, je zapotřebí rovněž k rozšiřování pořízených fotografií či audiovizuálních záznamů (například prostřednictvím elektronické pošty, internetu, sociálních sítí, apod.).
Upozorňujeme, že shora uvedená pravidla pro pořizování fotografií či audiovizuálních záznamů nevytvořila FN HK, nýbrž tato pravidla jsou zakotvena v platné právní úpravě (občanský zákoník a právní předpisy na ochranu osobních údajů).
Máte-li zájem o pořizování fotografií či audiovizuálních záznamů v průběhu poskytování zdravotních služeb (včetně pořizování záznamu při/po porodu), žádáme Vás, abyste dbali základních pravidel slušného chování a na pořizování fotografií či audiovizuálních záznamů se vždy předem domluvili se zdravotnickým personálem.
Pokud bude pacient pořizovat fotografie či audiovizuální záznamy zdravotnických pracovníků, pacientů či jiných osob i přes výslovný nesouhlas těchto osob, resp. neuposlechne-li pacient výzvy zdravotnických pracovníků k zanechání pořizování fotografií či audiovizuálních záznamů, může mu být zdravotníky odebráno zařízení, na které jsou fotografie či audiovizuální záznamy pořizovány (takové zařízení bude bezpečně uloženo v trezoru a pacientovi při propuštění z hospitalizace či po domluvě vráceno). Bude-li takovým zařízením mobilní telefon (či jiné komunikační zařízení), bude pacientovi z trezoru vydán vždy pouze za účelem komunikace.
V krajním případě (při opakovaném porušování výše uvedených pravidel) může být zdravotní péče o pacienta ukončena, resp. pacient, jeho blízká či jiná doprovázející osoba může být vykázána či vyvedena z areálu FN HK.