15.11.2023
Pacienti, kteří na IV. interní hematologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové podstoupili v léčbě difuzního B – velkobuněčného lymfomu CAR-T terapii, jsou postupně vybavováni náramky s informací, že postoupili tuto terapii a telefonním číslem na lékaře kliniky. Náramky mají pomoci v případě vzniku náhlých zdravotních problémů.
Technologie CAR-T umožňuje imunitním buňkám pacienta lépe bojovat s nádorovým onemocněním, a to díky genetické úpravě, která probíhá v laboratořích v USA. Náklady na léčbu jednoho pacienta se pohybují v řádech jednotek milionů korun.
„Inspirovali jsme se od doktorky Wendy Osborne z Newcastlu ve Velké Británii, kde podobné náramky pacienti dostávají. Je to pro případ, že by u pacientů došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu, informace o tom, že jsou po CAR-T terapii. Akutní kontakt na specialistu může přispět k urychlení řešení potíží,“ uvedl primář IV. Interní hematologické kliniky FN HK, doc. MUDr. David Belada, Ph.D. FN HK je prvním pracovištěm v České republice, které podobné náramky pro pacienty využívá.
U některých pacientů po CAR-T terapii se mohou objevit specifické vedlejší účinky léčby, jako je například nadměrně vystupňovaná reakce imunitního systému či neurologické obtíže. Fakultní nemocnice Hradec Králové začala s CAR-T terapií u první pacientky v září roku 2021, od té doby terapii podstoupilo celkem 14 pacientů, další jsou pro tuto terapii vytipováni.