Sestry Královéhradeckého regionu mají kořeny zapuštěné hodně hluboko. Po válkou přerušené historii profesních organizací a následném období totalitního režimu znovu začaly v 70. letech aktivně profesně pracovat. Profesně rostly v České lékařské společnosti, která na počátku měla sesterskou sekci, později, když se osamostatnily, v Československé společnosti sester. Listopad 1989 vnesl mnoho nového do společnosti a ošetřovatelství nezůstalo pozadu - velice brzy vznikla Česká společnost sester, do níž přestoupily členky z Československé společnosti sester a mnoho nových sester, které dosud organizovány nebyly.
První schůzka středních zdravotnických pracovníků Královehradeckého regionu se konala v dubnu 1990. Bylo to významné datum. Na schůzce bylo předběžně ustanoveno sdružení pracovníků ve zdravotnictví s pracovním názvem Hradecká unie zdravotnických pracovníků. Bylo zvoleno prozatímní předsednictvo, které dostalo za úkol založit sdružení a pracovat do řádných voleb. Úkoly Unie, která v té době měla šestašedesát platících členů, spočívaly především ve zvyšování odborné a etické úrovně zdravotnických pracovníků a ochraně a podpoře oprávněných nároků a požadavků pracovníků a kolektivů. První volby do výboru byly připraveny korespondenční formou a konaly se na přelomu října a listopadu 1990. Výsledky byly oznámeny 6.12.1990. První výbor zasedl za dvanáct dní na to. Tak to byly začátky, které ukazovaly, jak dychtivě se sestry do práce vrhly.
Předsedkyní Unie se stala Vlasta Spoustová. Výbor, který vedla, pracoval až do 9. 1. 1992, kdy bylo rozhodnuto o změně, kterou měla schválit členská základna. Unie se měla přetransformovat na Českou asociaci sester. Změna byla odsouhlasena a dne 26. 2.1992 zahájila svou činnost v královéhradecké nemocnici Česká asociace sester s předsedkyní Vlastou Spoustovou. Dalšími předsedkyněmi regionu ČAS byly v letech 1994 až 2000 Stanislava Herdová, v letech 2000 až 2004 Mgr. Ivana Kupečková, MBA, od roku 2004 do roku 2009 v této funkci působila Vladislava Pavlicová. Mgr. Ivana Šlaisová zastávala pozici předsedkyně v letech 2009 – 2016. Koncem roku 2016 proběhly volby a od roku 2017 je novou předsedkyní Bc. Ivana Roďanová.
Sestry se vždy aktivně účastnily aktivit pořádaných ČAS, většina z nich s velkým úspěchem. Například některé členky výboru pracovaly v prezidiu ČAS (Mgr. Ivana Kupečková, MBA, Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D., Hana Sündermannová).
Od roku 2008 působí jako předsedkyně Pracovní skupiny soudních znalců při Prezidiu ČAS Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D.
V současné době má region ČAS Hradec Králové 259 platících členů. Své aktivity prezentuje na webových stránkách ČAS www.cnna.cz a Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) www.fnhk.cz.
Hlavními aktivitami Regionu Hradec Králové je spoluúčast na pořádání celonárodních i místních vzdělávacích aktivit zdravotnických pracovníků. V uplynulých letech to byly například měsíční vzdělávací semináře pro členy, ale i nečleny ČAS. Již několik let region spolupořádá ve spolupráci s úsekem náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN HK Královéhradecké ošetřovatelské dny, které si vydobyly proslulost dokonce na mezinárodní úrovni.
Někteří členové regionu jsou členy Rady kvality pro ošetřovatelskou péči ve FNHK, pracují i v odborných komisích. V rámci širších aktivit působí v komisích při MZ ČR. V současné době je členkou Akreditační komise pro posuzování specializačních vzdělávacích programů při MZ ČR Mgr. Ivana Kupečková, MBA.
Sestry FNHK se velkou měrou podílejí na výuce bakalářských studijních programů (mentorky) a také se spolupodílely na vytváření vzdělávacích materiálů v projektu Euro sestra na Lékařské fakultě UK Hradec Králové. Publikují odborná sdělení, např. v časopisu Ošetřovatelství, který vydává LF UK. V minulosti region ČAS Hradec Králové spolupracoval s Diecézní charitou při pořádání sbírek při záplavách.
V roce 2007 - 2008 byla navázána úzká spolupráce v rámci projektu Modely dalšího vzdělávání v oblasti zdravotnictví a zdravotně sociální péče. Byl vytvořen spoluprací partnerů Královéhradeckého regionu (Fakultní nemocnice Hradec Králové, Lékařské fakulty UK Hradec Králové a Diecézní katolické charity Hradec Králové). Cílem projektu bylo vytvoření modulárního systému výuky pro lékaře a nelékařské zdravotnické pracovníky, kteří pracují jak ve zdravotnických zařízeních, tak ve zdravotně sociálních službách a dále podpořit vzdělávání v oboru gerontologie a geriatrie. Bylo vytvořeno pět základních modulů, které byly zaměřeny na komunikační dovednosti s pacienty zrakově, sluchově a pohybově postiženými, dále pak na ošetřovatelskou péči o pacienty dlouhodobě a chronicky nemocné, onkologicky nemocné a geriatrické pacienty. V péči o zaměstnance byl vytvořen program psychohygieny, program kvality, vzdělávání a supervize.
V roce 2011 jsme navázali spolupráci s Mamma HELP. Naše členky sespolupodílejí na akci Vyšlápněte si pro zdraví. V rámci Královéhradeckých ošetřovatelských dní se členky Mamma HELP účastní doprovodné výstavy firem, kde prezentují zásady správné prevence nádorového onemocnění prsu.
V Královehradeckém regionu za dobu jeho existence vyrostly kvalitní sestry, jejichž práce byla veřejně oceněna. Velice si vážíme sestry Jaroslavy Pečenkové, bývalé hlavní sestry FNHK, dlouholeté členky ČAS, která stále působí jako členka Etické komise Fakultní nemocnice Hradec Králové a Komise komunitního plánování na magistrátu města Hradec Králové. K příležitosti výročí založení Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové obdržela pamětní medaile za přínos pro ošetřovatelství. V roce 2000 byla nominována na cenu Oskar za lidskost a statečnost, kterou udělují Hradecké noviny. Ocenění za celoživotní práci ve zdravotnictví získala na akci Sestra roku 2003 a v témže roce byla oceněna Cenou ministryně zdravotnictví ČR za rozvoj v ošetřovatelství v oblasti vzdělávání sester v bakalářském studijním programu. V roce 2013 Jaroslava Pečenková obdržela cenu Florence Nightingaleové za celoživotní dílo. V roce 2015 u příležitosti státního svátku 28. října, udělil ocenění paní Jaroslavě Pečenkové za aktivní činnost ve zdravotnictví primátor města Hradec Králové. V roce 2016 jí za celoživotní přínos pro pediatrii udělila ocenění Česká pediatrická společnost Jana Evangelisty Purkyně.
V roce 2005 se uskutečnilo setkání sester s manželkou prezidenta republiky, Lívií Klausovou na Pražském Hradě, kterého se zúčastnily členky regionu Jaroslava Pečenková, Vladislava Pavlicová, Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D. a Hana Sündermannová. V roce 2007 byla nominována na cenu Florence Nightingaleové, kterou uděluje prezidium ČAS, nakladatelství Galén a odborný časopis Florence aktivní a dlouholetá členka Mgr. Ivana Kupečková, MBA, která pracovala v ČAS nejen na regionální úrovni, ale po dvě volební období jako členka prezidia ČAS.
Níže uvedené členky regionu byly oceněny i Blechovou cenou, kterou uděluje děkan LF UK v Hradci Králové a ředitel FN Hradec Králové:
V roce 2016 u příležitosti Dne sester obdržela cenu Florence Nightingaleové za rozvoj ošetřovatelství Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D.
Velice si vážíme práce všech sester, které poskytují ošetřovatelskou péči na kvalitní a profesionální úrovni. Povolání zdravotní sestry je náročné a velice zodpovědné. Jen vzdělaná, cílevědomá, zodpovědná, ale i empatická sestra dokáže poskytovat ošetřovatelskou péči, být oporou a zastáncem práv pacienta. Věříme, že i při tomto nelehkém povolání jsou v našich řadách sestry, které budou mít zájem ošetřovatelství dále rozvíjet, hájit a propagovat ošetřovatelskou profesi jako samostatný obor. Toto je i naším cílem. Velice rádi vás přivítáme v České asociaci sester – region Hradec Králové.
Bc. Ivana Roďanová Mgr. Ivana Dvořáčková, Ph.D.
předsedkyně ČAS region Hradec Králové místopředsedkyně ČAS region Hradec Králové