Hepato-pankreato-biliární chirurgie
Náplň oboru
Náplní hepato-pankreato-biliární chirurgie je chirurgická léčba onemocnění jater, slinivky břišní, žlučníku a žlučových cest. Na tomto oddělení se zabýváme léčbou primárních i sekundárních zhoubných nádorů jater, nezhoubných jaterních nádorů, nádorů žlučových cest a žlučníku, nenádorových zúžení žlučových cest, akutních i chronických zánětů slinivky břišní, nezhoubných nádorů i rakoviny slinivky břišní. Při diagnostice těchto onemocnění spolupracujeme s gastroenterology, radiology a onkology. Pravidelně jedenkrát týdně je pořádán mezioborový seminář, kde společně řešíme komplikované případy. Při pooperačním sledování nemocných spolupracujeme velmi úzce s onkology a gastroenterology.
Lékaři
|
doc. MUDr. Filip Čečka, Ph.D. |
odborný lékař
|
MUDr. Bohumil Jon, CSc. |
odborný lékař
|
MUDr. Přemysl Šmejkal
|
odborný lékař |
MUDr. Mgr. Ján Zajak
|
odborný lékař |
|
Zdravotní sestry:
|
Petra Kremeníková
|
staniční sestra lůžkového oddělení A
|
Spektrum výkonů
- resekce jater (odstranění části jater postižených primárním nádorem nebo metastázou)
Metastázy (dceřinné nádory) se nejčastěji objevují v játrech po léčbě rakoviny konečníku a tlustého střeva. Toto zhoubné onemocnění je v České republice velmi časté a zaujímá jedno z předních míst ve světě. Hlavní riziko operace je riziko krvácení při operaci a hrozba selhání jater po operaci. Nové metody, které používáme, toto riziko sníží na minimum. Užíváme radiofrekvenční energii, která se ve speciálním přístroji mění na tepelnou. Pomocí ní přímo metastázy ničíme nebo játra tak operujeme jen s minimálními krevními ztrátami. Tato unikátní metoda byla zavedena a rozvinuta na našem pracovišti a provádí se zde vedle několika málo pracovišť v Evropě. Další moderní technologií, která je na našem pracovišti zaváděna, je laparoskopické operování jater. Místo velkého řezu je do dutiny břišní zavedena kamera a několik chirurgických nástrojů. Při laparoskopii je opět možné „spálit“ metastázy pomocí radiofrekvenční energie a provádět i ty nejsložitější operace. Pacienty tento zákrok zatěžuje méně, snižují se možné zdravotní komplikace a po operaci stráví v nemocnici kratší dobu.
- cholecystektomie (odstranění žlučníku)
Cholelitiáza (obsah kamenů ve žlučníku) je jeho nejčastějším onemocněním. Vyskytuje se asi u 20% populace, častější jsou kameny u žen, četnost výskytu stoupá s věkem. Kameny ve žlučníku nejlépe zjistíme při vyšetření ultrazvukem. V současné době je více než 90 % operací prováděno laparoskopicky, tj. bez otevřené operace. Operace se provádí pomocí speciálních laparoskopických nástrojů a videokamery, která přenáší obraz z dutiny břišní na monitor. Odstraňujeme vždy celý žlučník i s kameny. Ve zbývajících případech odstraňujeme žlučník z dutiny břišní z řezu v pravém podžebří. Pro tento způsob operování jsou speciální indikace.
- operace žlučových cest
Častou příčinou operací na žlučových cestách a žlučníku jsou nádory. Jelikož jsou žlučové cesty štíhlé (šířka je jen několik milimetrů), dochází při růstu nádoru k jejich časnému uzávěru a zežloutnutí kůže nemocných. Základní vyšetřovací metodou je opět ultrazvukové vyšetření a některá další speciální vyšetření. Léčba nádorů je operační. Část žlučových cest postižených nádorem se odstraní a nahradí nezbytně dlouhým úsekem tenkého střeva. Velmi obtížné jsou zvláště operace je-li nádor žlučových cest uložen v blízkosti jater. V těchto případech je odstranění žlučových cest nutno kombinovat s odstraněním postižené části jater. Podobný typ operace vyžaduje i rakovina žlučníku.
- operace pro akutní záněty slinivky břišní
Akutní záněty slinivky břišní zprvu léčíme konzervativně, tj. bez operace. Operaci provádíme jen v případě komplikací. Nejčastěji jsou to abscesy, které drénujeme a dále odstraňujeme nekrotickou (neživou) tkáň přímo ve slinivce a jejím okolí.
- operace pro chronický zánět slinivky břišní
Chronický zánět slinivky břišní je způsoben různými příčinami. Nejčastější mezi nimi je dlouhodobá konzumace alkoholu. Slinivka se postupně přeměňuje ve vazivovou tkáň, později se v ní objevují i kalcifikace (zvápenatění). Hlavní obtíží nemocných jsou bolesti břicha a poruchy trávení. Hlavními operačními výkony jsou resekce (odstranění) nemocné slinivky nebo tzv. drenážní operace: jde o napojení vývodu slinivky břišní na tenké střevo. Tím se významně snižuje přetlak ve vývodu slinivky a bolesti po operaci ustupují.
- operace pro nádory slinivky břišní
Zhoubné nádory slinivky břišní mají spíše špatnou prognózu. Pokud to je možné, snažíme se vždy zhoubný nádor odstranit. Tyto operace jsou zpravidla velmi náročné. Nejčastěji se nachází rakovina v hlavě slinivky břišní, v tomto případě provádíme vynětí celé hlavy slinivky s nádorem, současně odstraníme i dvanáctník, část žlučových cest se žlučníkem a okolními uzlinami. Operace většinou trvá i 5 až 6 hodin. Méně často bývá nádor uložen v ocase slinivky břišní. Zde odstraňujeme nádor společně se slezinou. Nezhoubné nádory odstraňujeme podobně, někdy se podaří nádor z tkáně slinivky pouze „vyloupnout“. Těchto případů je ale relativně málo.